Kolonoskopia

Kolonoskopia

Diagnostyka dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Jest to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego umożliwiające zbadanie całego jelita grubego z możliwością wejścia w okolicy wyrostka robaczkowego do końcowego odcinka jelita cienkiego.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania polega na oczyszczeniu jelita grubego. Dopiero kiedy jelito jest odpowiednio oczyszczone ze stolca można wykonywać badanie w celu poszukiwania w nim nieprawidłowości. W innym razie można przeoczyć ważną zmianę w jelicie, a złe przygotowanie przedłuża, utrudnia a wręcz i uniemożliwia wykonanie pełnego badania o dobrej jakości. Wypicie całego preparatu zgodnie z zalecanym schematem i wymaganą ilością wody jest najważniejszą zasadą warunkującą właściwe przygotowanie.

ODSTAWIENIE LUB ZMIANĘ PRZYJMOWANYCH NA STAŁE LEKÓW ROZRZEDZAJĄCYCH KREW LUB PRZECIWZAKRZEPOWYCH BEZWZGLĘDNIE NALEŻY SKONSULTOWAĆ ZE SWOIM LEKARZM RODZINNYM I PROWADZĄCYM KARDIOLOGIEM!

Ewentualnie przyjmowane DOUSTNE LEKI PRZECIWCUKRZYCOWE (szczególnie preparaty METFORMINY) należy odstawić na 48godz przed badaniem lub skonsultować się w tej sprawie ze swoim diabetologiem.

Na umówioną wizytę należy przynieść ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną dotyczącą przewodu pokarmowego, zwłaszcza ostatnie wyniki USG, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz wyniki laboratoryjne.

Proszę również dostarczyć listę aktualnie przyjmowanych leków (opakowania, ulotki)

Ważne jest także aby zabrać ze sobą okulary, w gabinecie konieczne jest wypełnienie dokumentów i złożenie podpisów.

Jeśli zabieg będzie przeprowadzany w znieczuleniu należy w na badanie przyjechać z osobą towarzyszącą, która wysłucha zaleceń lekarza oraz zatroszczy się o bezpieczny powrót pacjenta do domu.

Przebieg badania

Wizyta rozpoczyna się konsultacją wstępną, podczas której lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad chorobowy oraz analizuje przyniesioną przez pacjenta dokumentację dotyczącą istoty wizyty.

Następnie pacjent przechodzi do pomieszczenia, w którym przebiera się w przygotowane specjalne spodenki do kolonoskopii oraz jednorazowe kapcie. Przed badaniem pielęgniarka zakłada do żyły venflon, przez który pacjent może otrzymać leki uspakajające i p/bólowe. Stosowane w naszym gabinecie leki (analgosedacja – znieczulenie proste) nie wymagają obecności zespołu anestezjologicznego, a znieczulenie jest przeprowadzane przez bardzo doświadczony pod tym względem zespół lekarsko-pielęgniarski. Ta forma „znieczulenia” jest  związana z dodatkową opłatą.

W trakcie badania jak również po badaniu pacjent wymaga monitorowania podstawowych parametrów życiowych: tętno, ciśnienie krwi, saturacja (poziom wysycenia krwi tlenem).

Badanie polega na delikatnym wprowadzeniu giętkiego i gładkiego przewodu przez kanał odbytu do poszczególnych partii jelita grubego, a obraz z kamery przekazywany jest na monitor o wysokiej rozdzielczości. Badanie to pozwala ocenić wygląd błony śluzowej, ukształtowanie jej fałdów i wykluczyć obecność zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej, nadżerki, owrzodzenia, krwawienie, polipy, guzy nowotworowe czy zmiany naczyniowe. Kolonoskopia u 85 % osób nie wywołuje dolegliwości, pod warunkiem przeprowadzania badania przez sprawnego endoskopistę. Ból może być wywołany przez pociąganie krezki (silnie unerwiona błona obejmująca jelita) w trakcie manewrowania aparatem. Nasilenie bólu jest indywidualnie zmienne i zależy od takich cech jak: układ anatomiczny jelita (tzn. mniej lub bardziej skręcona esica), obecność zrostów po przebytych operacjach np. ginekologicznych, osobniczo zróżnicowana wrażliwość na ból. Nieprzyjemnie może też być odczuwane wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita i tym samym dokładną ocenę śluzówki. Pod koniec badania zwykle usuwamy nadmiar powietrza. Uczucie dyskomfortu może pozostać jeszcze na kilka godzin i zmniejsza się po badaniu. W razie potrzeby możliwe jest też pobranie za pomocą kleszczyków endoskopowych, wprowadzanych przez odpowiedni kanał w aparacie, wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego (mikroskopowego). Umożliwia to precyzyjną ocenę stwierdzonych zmian. Polipy usuwane są w całości specjalną techniką elektroresekcji, z użyciem pętli diatermicznej lub kleszczy. Wszystkie te zabiegi nie są bolesne (błona śluzowa nie ma unerwienia czuciowego). Polipektomia jest istotą kolonoskopii i najskuteczniejszym zabiegiem opisanym dotychczas w medycynie mającym wpływ na zmniejszenie śmiertelności jaki jest stosowany w profilaktyce onkologicznej. Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego po wykonaniu polipektomii sięga aż 88%.

Czas badania trwa indywidualnie, od 10 do 40 minut.

Możliwe powikłania

Dobrej jakości sprzęt, nowoczesna aparatura używana do dezynfekcji endoskopów i sterylizacji akcesoriów oraz duże doświadczenie w wykonywaniu badań, pozwala na uniknięcie większości z teoretycznie rozważanych i zdarzających się niezwykle rzadko powikłań. Endoskopia jelita grubego jest badaniem bezpiecznym w rękach sprawnego endoskopisty. Komplikacje zdarzają się statystycznie raz na kilkaset badań. Ryzyko zwiększa się u osób ze zmianami zapalnymi uchyłków oraz u osób, u których wykonuje się jednocześnie zabiegi endoskopowe. Do powikłań należą:

  • otarcia błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu z perforacją,
  • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca i związane z tym bóle dławicowe),
  • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
  • zaburzenia oddechowe.

Niekiedy, zwłaszcza po polipektomii może dojść do wystąpienia krwawienia, które w zdecydowanej większości przypadków w krótkim czasie zatrzymuje się samoistnie. Instrument służący do kolonoskopii jest każdorazowo dezynfekowany, dlatego zainfekowanie w trakcie badania jest właściwie niemożliwe. Do pobierania wycinków służą sterylne szczypczyki jednorazowego użytku, co również chroni przed zakażeniem.

Po badaniu

Dzięki przeprowadzonemu badaniu możliwe jest rozpoznanie większości zmian w całym jelicie grubym i zwykle końcowym odcinku jelita grubego oraz zabezpieczenie przed rakiem jelita grubego.

Po badaniu wykonywanym w analgosedacji („płytkim znieczuleniu”) konieczne jest pozostanie na sali wybudzeń przez około 0,5-1 godziny. Pacjent opuszcza gabinet endoskopii w obecności dorosłej osoby. Nie wolno prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych, wykonywać czynności precyzyjnych i podejmować czynności prawnych przez 24 godzinny po badaniu. Jeśli w czasie badania nie było zabiegu usuwania dużego polipa z jelita, to lekki posiłek można zjeść już godzinę po badaniu. Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej może pozostać jeszcze przez kilka godzin i zmniejsza się po badaniu. Dolegliwości nie powinny się nasilać. Może pojawić się ślad krwi po polipektomii lub biopsji.

W przypadku narastających dolegliwości bólowych brzucha w pierwszych dwóch dobach lub obfitego krwawienia z odbytu do 10 dni po badaniu należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi lub udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z opisem wykonanego badania.

Przygotowanie Preparatem

PROSIMY UWAŻNIE PRZECZYTAĆ PONIŻSZE INFORMACJE. JEŚLI COŚ BĘDZIE DLA PAŃSTWA NIEJASNE, BARDZO PROSIMY O KONTAKT!

Fortrans
CitraFleet
Clensia
Moviprep
Eziclen